ElektrikBilgisi.Com - Bedava Elektrik Dersleri | Anasayfan Yap | Favorilere Ekle | İletişim | Tavsiye Et

   

 

  Üyelik Paneli

 


Kullanıcı:  

 

    Şifre: 

 


Hatırla:

 
 

 Üye Olmak İstiyorum!!
Şifremi Unuttum!


Menü

Anasayfa

Haberler

Forum

Yazılar ve Makaleler

Videolar

Dosyalar

Site Tanıtımları

Ziyaretçi Defteri

Resim Galerisi

İletişim


İstatistikler

  Üyeler    
Son Üyemiz :

farukbayar

Bugün Üye :

0

Dün Üye :

1

Toplam Üye :

6208

Aktif Üyeler :

  Aktifler    
Aktif Üye :

0

Aktif Misafir :

8

Toplam :

8

İp Adresiniz :

54.166.172.180


 

 Ziyaretçi Defteri

»  sedat korkmaz
»  sedat_korkmaz32@hotmail.com
»  21.12.2014 14:23:07
»  elektrik aslında soyut olması bakımından anlatımı zor olan bir alan ama site sade anlaşılır bilgiler veriyor başarılar dilerim teşekkürler
 
»  istanbullu34
»  olur1994@hotmail.com
»  28.05.2014 22:57:28
»  çok güzel olmuş elinize sağlık başrılar
 
»  y.cosgun
»  y.cosgun58@gmail.com
»  27.03.2014 14:03:14
»  merhabalar elektrik işinde acemi sayılırım. nerede takılırsam site cevabı vermiş gibi.Siteyi hazırlayanlara ve bilgilerini paylaşanlara teşekkürler.
 
»  karagöz
»  lasteyyup@gmail.com
»  27.03.2014 10:28:59
»  mrb ben otomasyon öğrencisiyim. projelerimde takıldığım birçok soru oluyor bnn içinde web sitelerine ihtiyaç duyuyorum. aradığım sorunların cevaplarını bu sitede bulabileceğime inanıyorum teşekkürler.
 
»  kratos_1997
»  zaferxcetin@hotmail.com
»  07.01.2014 19:35:55
»  BU SİTEYİ BULAN YAŞADI VALLA :) :)
 
»  cakir.furkan
»  cankiri_18_furkan@hotmail.com
»  15.12.2013 12:15:17
»  slm bu siteye yeni üye oldm içerigi geniş bu siyeyi sewdm
 
»  umut ayberk
»  alikadiryalcin@hotmail.com
»  01.12.2013 00:36:03
»  site hoşuma gitti aradığım bütün sorular var teşekkürler
 

Mesaj Oku

Sizde Yazın
Statik Elektriğin Zararları

    Yazılar
      
Elektrik Genel
              Statik Elektriğin Zararları


İnsanların almış oldukları statik elektrik hem sağlıklarına hem de kullanmış oldukları elektronik cihazlara zarar vermektedir. Teknik personeller üzerlerinde oluşan statik elektriği,elektronik cihazların kullanımı ve  taşınması esnasında devre elemanlarına boşaltır. Böylece elemanların kullanışsız hale gelmesine ya da ömürlerinin azalmasına sebep olurlar.

Üzerimizde  binlerce  volt  statik  yük  mevcut  iken,  350  Volt  ile  bozulabilecek  bir CMOS  yapılı  elektronik  malzemeye  dokunulursa  ne  olur?  Malzeme  ölür;  ölmez  ise kesinlikle  mikron  seviyesinde,  yapısında  ciddi  hasarlar meydana  gelir,  malzemenin  ömrü azalır. 

Statik yükün aniden boşalmasının da elektronik malzemelere zarar verdiği anlaşıldı. O halde statik deşarjın aniden olmaması gerekiyor. Yapılan araştırmalarda statik yükün aniden değil,  1 Mohm'luk direnç üzerinden, yavaş eğrisel olarak boşalması gerektiği rülmüştür.

Statik elektrik yüklerinin, insan derisi üzerinde toplanması sonucunda, operatörlerde -özellikle  bayanlarda-  akne  (sivilce),  seboreik  dermatit  gibi  deri  hastalıklarının  oluştuğu savları ileri sürülmektedir.

Statik  elektrik  binalardaki  haberleşme,  güç  hatları  ve  elektrik  sistemlerine  büyük ölçüde zarar verir.Uçakta oluşan  statik  elektrik, uçuş bilgisayarının ve  radarının arıza yapmasına  sebep olmaktadır. 

Yıldırımın yol açtığı akım, uçağın dış yüzeyini yalayıp geçerken, iletilen yükün küçük bir kısmı, uçağın metal dış yüzeyindeki; örneğin pencere gibi açıklıklardan içeri girebilir ve eğer yolu üzerinde duyarlı elektronik aletler varsa, bunlar da arızalara yol açabilir.

Statik  elektriğin  akışı  ile  oluşan kıvılcım  çevredeki  narkoz  gazlarının,  petrol buharlarının  patlamasına  neden  olabilir.  Uzun  süre  araçta  yolculuk  yapan  bir sürücünün, aracından çıkıp  doğrudan  benzin  pompa  tabancasına  dokunması  ile  statik elektrikten yangın meydana gelebilir. Bu olayın olmasının sebebi akaryakıt dolumu esnasında oluşan petrol buharının statik bir şarjla teması anında yanmasıdır.

Statik elektrik, plastik levha, kağıt karton ve tekstil gibi yalıtkan malzemelerle çalışan birçok  endüstrinin  sorunudur.  Elektrostatik  itme  veya  çekme  nedeniyle  malzeme  ya makineye  ya  da  birbirine  yapışır.  Bu  da  çok  ciddi  kalite  sorunlarına  yol  açar. Elektrostatiklenme nedeniyle toz veya diğer kir parçacıkları malzemeye yapışır. 

Çok  yoğun  elektrostatik  birikme  sonucu çıkan  elektrik  şokları  personelde yaralanmalara yol açabileceği gibi, aynı zamanda yangınlara ve patlamalara da yol açabilir. 

Makinelerde  bulunan  sensörler,  ölçme  kafaları,  yazıcı  kafaları  gibi  elektronik malzemeler elektrostatik yüklenmeden etkilenebilir.
Ekleyen: admin |  Tarih: 17.04.2010 | Okunma: 7027


Yorumlar

Yorum Gönderebilmek İçin Üye Olmalısınız!


Copyright

Copyright © 2018 - ElektrikBilgisi.Com - www.elektrikbilgisi.com
Teşekkürler AspTR.Net

Eğitim