ElektrikBilgisi.Com - Elektrik Dersleri, Videolar ve Uygulamalar | Anasayfan Yap | Favorilere Ekle | İletişim | Tavsiye Et

   

 

  Üyelik Paneli

 


Kullanıcı:  

 

    Şifre: 

 


Hatırla:

 
 

 Üye Olmak İstiyorum!!
Şifremi Unuttum!


Menü

Anasayfa

Haberler

Forum

Yazılar ve Makaleler

Videolar

Dosyalar

Site Tanıtımları

Ziyaretçi Defteri

Resim Galerisi

İletişim


İstatistikler

  Üyeler    
Son Üyemiz :

Hatac

Bugün Üye :

0

Dün Üye :

1

Toplam Üye :

6659

Aktif Üyeler :

  Aktifler    
Aktif Üye :

0

Aktif Misafir :

7

Toplam :

7

İp Adresiniz :

34.204.52.4


 

 Ziyaretçi Defteri

»  sedat korkmaz
»  sedat_korkmaz32@hotmail.com
»  21.12.2014 14:23:07
»  elektrik aslında soyut olması bakımından anlatımı zor olan bir alan ama site sade anlaşılır bilgiler veriyor başarılar dilerim teşekkürler
 
»  istanbullu34
»  olur1994@hotmail.com
»  28.05.2014 22:57:28
»  çok güzel olmuş elinize sağlık başrılar
 
»  y.cosgun
»  y.cosgun58@gmail.com
»  27.03.2014 14:03:14
»  merhabalar elektrik işinde acemi sayılırım. nerede takılırsam site cevabı vermiş gibi.Siteyi hazırlayanlara ve bilgilerini paylaşanlara teşekkürler.
 
»  karagöz
»  lasteyyup@gmail.com
»  27.03.2014 10:28:59
»  mrb ben otomasyon öğrencisiyim. projelerimde takıldığım birçok soru oluyor bnn içinde web sitelerine ihtiyaç duyuyorum. aradığım sorunların cevaplarını bu sitede bulabileceğime inanıyorum teşekkürler.
 
»  kratos_1997
»  zaferxcetin@hotmail.com
»  07.01.2014 19:35:55
»  BU SİTEYİ BULAN YAŞADI VALLA :) :)
 
»  cakir.furkan
»  cankiri_18_furkan@hotmail.com
»  15.12.2013 12:15:17
»  slm bu siteye yeni üye oldm içerigi geniş bu siyeyi sewdm
 
»  umut ayberk
»  alikadiryalcin@hotmail.com
»  01.12.2013 00:36:03
»  site hoşuma gitti aradığım bütün sorular var teşekkürler
 

Mesaj Oku

Sizde Yazın
Komütasyon nedir?

    Yazılar
      
D.A. Makinaları
              Komütasyon nedir?


Doğru akım makinelerinde endüvideki bir bobinde akımın, kollektör ve fırçalar yardımı ile yön değiştirmesi olayına KOMÜTASYON denir.

Komütasyonda c bobininde akımın yön değiştirmesi anında bazı elektrik olaylar meydana gelir. a durumunda c bobininden İc akımı geçmektedir. Geçen bu akımdan dolayı c bobini etrafında bir manyetik alan meydana gelir. b durumunda, fırçanın 4 numaralı dilime değdiği an, c bobininden geçmekte olan i akım saniyenin çok küçük bir kısmında sıfır olmak ister. c bobininden geçen akım akım sıfır olurken, meydana getirdiği manyetik alan da sıfır olmak isteyecektir. Bu manyetik alanın kısa zamanda sıfır olmak istemesi, bobin üzerinde büyük bir öz indükleme e.m.k. inin doğmasına neden olur. Meydana gelen öz indükleme e.m.k. inin yönü Lenz Kanununa göre bulunur.

Biliyoruz ki, içinden akım geçen bir bobinin meydana getirdiği manyetik alandaki değişim, alanı meydana getiren akımın değişmesine engel olacak yönde bir e.m.k. in doğmasına neden olur. Burada c bobininde e.m.k. in yönü, bobinden geçen akımın değişmesine veya sıfır olmasına engel olacak şekildedir. Dolayısıyla öz indükleme e.m.k.in etkisiyle c bobinindeki akım,birden sıfır olmaz ve aynı yönde geçmeye devam etmek ister. Fakat değerinde devamlı azalma olur.

Endüvi devamlı hareket halinde olduğundan c bobini kısa bir süre sonra a ve b bobinleri ile seri bağlı duruma geçmeye başlar. Bu anda c bobinindeki akım, ters yönde c değerine almak ister. Akımın yön ve değer değiştirmesi, bobin üzerinde yine bir öz indükleme e.m.k. in doğmasına neden olur.

Fırça 3 numaralı dilimden ayrılacağı an, c bobininde doğan öz indükleme e.m.k.in etkisi ile, bobindeki akım eski yönünde akışına devam etmek ister. Diğer taraftan a-b bobinlerinden gelen İc akımının tamamı fırçanın çok küçük bir kısmından dış devreye geçmek ister. Bu durum fırçanın bu kısmında akım yoğunluğunun artmasına ve ısınarak kızmasına, dolayısıyla bir şerare meydana gelmesine neden olur. Meydana gelen bu şerare fırça ve kollektörün kısa zamanda bozulmasına ve makinenin kullanılmaz hale gelmesine yol açar.

Ekleyen: admin |  Tarih: 28.04.2010 | Okunma: 19560


Yorumlar

Yorum Gönderebilmek İçin Üye Olmalısınız!


Copyright

Copyright © 2018 - ElektrikBilgisi.Com - www.elektrikbilgisi.com
Teşekkürler AspTR.Net

Eğitim